Oslovila vás vinylová podlaha? Poradíme vám pri výbere
Ak ste sa rozhodli pre vinylovú podlahu do interiéru, okrem výberu dizajnu je pred vami aj porovnanie ďalších parametrov. V nasledujúcom článku vám preto prezradíme, do ktorých miestností je vinylová podlaha najvhodnejšia aké majú jej jednotlivé typy vlastnosti.
Výhody vinylovej podlahy
Vinylové podlahy sa vyrábajú z polyvinylchloridu, ktorý dobre odoláva vode. Okrem toho je pružný a mäkký, takže sa po ňom chodí veľmi príjemne. Pri každodennom používaní oceníte aj jeho jednoduché čistenie a fakt, že sa na ňom nezachytáva prach. Na výber máte z mnohých dekórov, ktoré na pohľad ťažko rozoznáte od dreva, kameňa či iných prírodných materiálov.
Typy vinylových podláh
Na trhu nájdete dva typy vinylových podláh:
Lepené vinylové podlahy — tento typ sa vyrába v hrúbke 2 – 3 mm. Nevýhodou môže byť potreba odborného pokladania. Povrch musí byť pred pokladaním dokonale rovný. Každá nerovnosť by bola následne viditeľná na podlahe. Pokladanie je však veľmi rýchle. Už do 3 hodín od položenia bude lepidlo zaschnuté a vy môžete podlahu používať. Výmena poškodeného kusu je jednoduchá. Bez problémov ju zvládne aj laik.
Plávajúce vinylové podlahy — tento typ je o niečo drahší ako predchádzajúci. Jeho výhodami sú jednoduché pokladanie, odolnosť a stabilita. Plávajúca vinylová podlaha sa skladá z nosnej dosky a tvrdeného PVC a má hrúbku až do 10 mm.
Podľa čoho vyberať
Okrem dizajnu je potrebné pri kúpe skontrolovať nasledovné parametre:
Hrúbka nášľapnej vrstvy
Hrúbka nášľapnej vrstvy je údaj o sile jednej z vrchných vrstiev podlahy. Úlohou tejto vrstvy je absorbovať tlak a ochrániť dekór. Hrúbka nášľapnej vrstvy podlahy, ktorá je vhodná do domácností je od 0,25 do 0,35 mm.
Záťažová trieda
Tento údaj informuje o vhodnosti podlahy podľa konkrétneho použitia. Do domácnosti sú vhodné podlahy označené 21, 22 a 23. Vysvetlenie je nasledovné:
21 — vhodné do priestorov s miernou záťažou,
22 — pre bežnú záťaž (obývacia izba, detská izba),
23 — pre vysokú záťaž (kuchyňa).
Akú vinylovú podlahu vybrať na podlahové kúrenie
Lepené a plávajúce vinylové podlahy sa odlišujú aj vodivosťou tepla. Ak máte podlahové kúrenie, mali by ste si vybrať lepenú podlahu. Jej tepelný odpor je len 0,02 m2K/W. Tento údaj posúva lepené vinylové podlahy na druhú priečku vo vhodnosti na použitie spolu s podlahovým kúrením hneď za keramickú dlažbu. Vhodnosť použitia na podlahové kúrenie by mala byť tiež označená výrobcom.
Vyšší tepelný odpor má plávajúca vinylová podlaha. Je to kvôli jej väčšej hrúbke. Tento typ sa preto na podlahové kúrenie neodporúča.
Do akej miestnosti?
Vinylové podlahy sa odporúčajú na využitie v každej miestnosti okrem chodby, kde by boli vystavené nadmernej záťaži. Do vlhkého prostredia, aké je napríklad v kúpeľni, vyberajte vodoodolné typy. Do obytných miestností je vinylová podlaha vhodná najmä vzhľadom na jej mäkkosť. Poskytne vám pohodlné chodenie aj sedenie na zemi.