Potrebujete navrhnúť kuchyňu? Poradíme vám, na čo myslieť

Kuchyňa je miestnosť, ktorá by mala byť zariadená vkusne aj prakticky zároveň. Skĺbiť funkčnú a estetickú stránku však nemusí byť vždy jednoduché. Aby ste iste na nič nezabudli a vyvarovali sa zbytočných chýb, poradíme vám, ako na to.

Praktické rozmiestnenie — základ úspechu

Základom návrhu kuchyne je praktické rozmiestnenie spotrebičov a zachovanie dostatku pracovnej plochy na prípravu jedál. Všetky prvky by na seba mali logicky nadväzovať v poradí, v akom bežne vykonávate jednotlivé úkony.

Začnite od toho, kam postavíte potravinovú skriňu a chladničku. Z nich si najčastejšie vyberáte potraviny, s ktorými budete ďalej pracovať. Pokračujte umiestnením drezu. V jeho tesnej blízkosti by sa mala nachádzať umývačka riadu. Na drez by mala prirodzene nadväzovať aj hlavná pracovná plocha, kde sa bude odohrávať všetka príprava na varenie. Dbajte preto, aby ste v jej blízkosti mali skrinky na všetko, čo budete potrebovať.

Z druhej strany pracovnej plochy umiestnite varnú dosku. Ak si jednotlivé prvky rozmiestnite v tomto poradí, potraviny si vyberiete, umyjete, nakrájate či inak pripravíte, vložíte do hrnca a postavíte na varnú dosku. Nebudete musieť medzi jednotlivými činnosťami niekoľko krát križovať celú miestnosť. Toto rozmiestnenie si, samozrejme, môžete upraviť podľa vašich preferencií a zvyklostí či veľkosti miestnosti.

Veľkosť pracovnej plochy

Na komfortnú prípravu jedál budete potrebovať miesto na pracovnej doske v šírke 60 – 90 cm. Ak nie je možné vytvoriť takýto veľký priestor, snažte sa pracovnú dosku predeliť na čo najmenej častí. Počítajte tiež s potrebou voľného priestoru v okolí varnej dosky. Ponechajte si aspoň 30 cm na odkladanie varešiek či iných kuchynských potrieb.

Úložný priestor na všetko

Pred tým, ako návrh kuchyne dokončíte, skontrolujte, či sa do nej zmestí všetko potrebné. Ak zistíte, že máte problém s veľkosťou úložného priestoru, pokúste sa využiť na umiestnenie skriniek celú výšku miestnosti. Takéto riešenia na mieru šetria miesto a využijú každý centimeter kuchyne. Na vrchné poličky potom budete ukladať najmenej používané veci. Na tie nižšie odložíte riad pre každodennú potrebu.

Voľba spotrebičov

Vopred si naplánujete aj to, ktoré spotrebiče do kuchyne kúpite. Budete potrebovať vedieť, akú šírku bude mať umývačka riadu a poznať aj rozmery chladničky. Pri chladničke je dôležité vybrať konkrétny typ. Na výber máte vstavané modely, kombinované, monoklimatické a americké chladničky.

Pri výbere digestora vám odporúčame dobre zvážiť jeho veľkosť a výkon, aby ste dosiahli dostatočné odvetrávanie pár pri varení. Oba parametre sa určujú s ohľadom na veľkosť varnej dosky a rozmery kuchyne.

Najčastejšie chyby pri plánovaní kuchyne

Najčastejšími chybami pri plánovaní sú nasledovné:

  • Varná doska sa nachádza tesne vedľa chladničky. Dochádza tak k prudkým výkyvom teplôt, čo môže mať za následok zvýšenie spotreby energie na chladenie.
  • Ani pri potravinovej skrini nie je varná doska žiadúca — nedochádza k dostatočnému odvetrávaniu pár a teploty.
  • Malá varná doska — žiaľ, mnohí výrobcovia neudávajú veľkosť varnej plochy. Udávajú len veľkosť vonkajšieho rozmeru dosky. S týmto faktom je preto potrebné vopred počítať.
  • Priveľa menších pracovných plôch.
  • Nevyužitý roh — v rohovej kuchyni sa často zabúda na využitie roku. Moderné úložné systémy či otvorené rohové police však tento problém vyriešia.
  • Nedostatok svetla. Nedostatok svetla pri práci môže byť veľkým problémom. Budete preto potrebovať jedno hlavné svietidlo a doplnkové osvetlenie priamo nad pracovnou doskou. Ideálne je, ak pracovnú dosku osvetlíte po celej jej dĺžke.
  • Ak sa pri dreze nachádza okno, dbajte na to, aby krídlo okna pri otváraní nenarážalo do vodovodnej batérie.
admin

Webstránka:

www.projekty-rd.sk

Telefón:

0911 776 232

Emailová adres:

info@projekty-rd.sk